Skip to navigation Skip to content Skip to footer

R-MC Athletics Hall of Fame

1996 2002 2010
James K. Bair Jr. '38 Karen Eye Benson '87 Kurt Axe ’96*
Marcel J. Delotto '34 * R. Scott Rash '89 Alison Smith Eyre ’96
Frank A. Kaminski '64 Irvin H. Sentz '66 Paul Jez ‘75
Theodore S. Keller '53 Cdr. Robert T. Trafton ’85   Tetsu Kimura ’81 
C. Robert Lincoln '57   Howard M. Stevens ’69
Charles Lyle McFall '39 2003  
Hugh F. Stephens '41 * Kenneth W. Holloway '50 2011
Dr. David B. Young '58 Dr. H. Burnell Pannill '41 * Aaron C. Boston '89
  B. Griff Sims '81 Lewis W. Brandt '58  
1997 William M. Walker, Jr. '53 Rick G. Eades '81*
Everette G. “Buddy” Allen, Jr. '62 Kevin T. Wood '78  
Wade P.  “Bill” Chambers '64   2012
Sydnor “Syd” W. Thrift, Jr. '49 2004 Bridget Collier Daggett ‘87
Alexander F. Waleski '39 Michael Breed '85 Keith Gilliam ‘87
Paul E. Webb, Jr. Elton C. "Cig" Howerton '59 E. Wayne Jackson,  Jr. ‘61
Roland H. Woodson '31 * Hal W. Nunnally '62 Frank J. Smollon  IV ‘97
  J. Malcolm Pace III '67 * Bryan Vacca ‘83
1998 1969 Football Team  
Michael J. Bourdeau '77   2013
Michael P. Gloster '68 2005 Matt Bitsko ’94
Moulton D. Phelps '41 * Jeffery S. Burns '87 Erin Hamm ’97
Joseph C. Uram '37 Pam Conk Cooper '92 Jody Kane ’92
Jack A. Wilson '53 Le Roy Davenport '61 Jack Walker ’85
  Allen "Mac" Felts Jr. '62 Paul Tomick ’93
1999 Helmut Werner  
Fletcher N. Johnson, Jr. '74   2015
Sharon M. Miller '85 2006 Carrie Winkler Crooks '00
Robert L. “Red” Pulliam '53 Paul "Sandy" Brown '70 Bobby Goulder '61
John B. Wolff III '65 Carl Koenig '61 John Graham '56
  Charles T. Kuehn '88 Charlie Nuttycombe '56*
2000   Sweeney Shiflett '53
Paul V. Gartlan '81 2008  
Robert J. Golubic '48 * Timothy G.  Armoska '97*  
Timothy J. Landis '86 David Bristow '78  
E. Jackson “Jack”  Luck '64 Dr. David Kagey '91  
Nancy Sebeck-Love '85 1976-77 Men's Basketball Team  
     
2001 2009  
Jesse  K. Hellyer Jr. '85 W. Jennings Culley '48  
Dr. Kelly Keffler Domson '89 Jenn Kohler Del Rossi '96  
Bernard J. Pinchbeck '56 Eugene “Cody” Dearing III '84  
John F. “Jack” Whitcomb '52 Mary Fran Gilliford Frankenheimer '92  
  E. Stanley “Stan”  Trimble III '66  
     

(* -- Inducted Posthumously)